Trend Oteller de Yer Alan Tesis Bilgilerinizi Yönetmek, Güncellemek ya da Yeni Bir İlan Vermek İsterseniz Bizimle İrtibata Geçiniz. Telefonumuz : 0 533 699 84 10
Erdek Kapıdağ | Bungalow Hoteller, Bungalow Oteller, Bungalow Ağaç Kütük Evler
Adres : Erdek - Balıkesir
Telefon : -
E-Posta : -
Üyelik Tarihi : 09 Aralık 2013

Erdek Kapıdağ

KAPIDAĞ

KAPIDAĞ KÖYLERİ

Erdek’i ziyaret edenlerin mutlaka gezmeleri gereken kıyı ve dağ köyleri gerek doğal, gerekse kültürel anlamda kendini korumayı başarmış özel yerlerdir. Rengârenk giysileri ve hala sürdürdükleri alışkanlıkları ile kültürlerini günümüze kadar getirmiş çok sayıda köyde Mübadele yıllarının izlerini görmek mümkün. Eski Rum evleri ve kiliseleri hala durmaktadır.Kıyı köylerinde halk balıkçılık, zeytincilik yaparak geçimini sürdürür. Özellikle yaz aylarında pansiyonculuk yapmaktadırlar. Evlerini apart olarak kiraya veren köy sakinlerinin hazırladığı odalar son derece mütevazi ve bir o kadar da temizdir. Kendilerinin ürettikleri, zeytinyağı, zeytin, zeytin sabunu dışında, turşu, salça, erişte tarhanaları satmaktadır. Köylerde taze süt, yumurta gibi çok sayıda doğal ürünü kolayca bulmak mümkündür.Dağın taşın zeytin ağaçlarıyla kaplı olduğu Kapıdağ’ın zeytin dışında kirazları, kestaneleri ve kırmızı soğanları da çok meşhurdur. Dağ köylerinde Haziran ayında yapılan kiraz bayramında, dallarındaki kirazların yerlere kadar sarktığı herhangi bir kiraz ağacını kiralayıp doyasıya kiraz yenebilir, gölgesinde piknik yapılabilir. Kapıdağ’da yetişip dünyanın dört bir yanına dağılan kırmızı soğan, özellikle balık sofralarının baş tacıdır. Tatlı sulu lezzetli olan kırmızı soğanı Erdek ve Kapıdağ’a gelen herkes mutlaka satın almalıdır.

KAPIDAĞ VILLAGES

Both the villages in the seashore and the ones in the mountain are the places that travelers should see.Those villages are very special settlements , that still protected itself in the cultural field with colorful cloths and lasting habits just as in the years of barter. The remains of old Greek houses and churches can be seen in most of the villages where there are fishing, olive growing, hiring boarding house , producing olive-oil and olive-soaps ,pickle, vermicelli , tomato paste, and farming industries that we can count in one breath.Kapıdağ peninsula is not only famous for olive trees, but also famous for chestnut, red onions, and cherries with its special cherry festival that people hire a cherry tree and eat sweet, juicy cherries as much as they want in the green countryside where you can have picnic too.

Bölge Bilgileri kategorisinde bulunan Erdek Kapıdağ sitemize 09 Aralık 2013 tarihinde eklenmiş ve 2.308 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

WhatsApp chat