Trend Oteller de Yer Alan Tesis Bilgilerinizi Yönetmek, Güncellemek ya da Yeni Bir İlan Vermek İsterseniz Bizimle İrtibata Geçiniz. Telefonumuz : 0 533 699 84 10
Erdek Hakkında Bilgiler | Bungalow Hoteller, Bungalow Oteller, Bungalow Ağaç Kütük Evler
Adres : Erdek - Balıkesir
Telefon : -
E-Posta : bilgi@erdekotelrehberi.com
Üyelik Tarihi : 09 Aralık 2013

Erdek Hakkında Bilgiler

ERDEK
Erdek, Marmara Bölgesi’nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yer alıyor. Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ Yarımadası ile kuzey ve batı çevresindeki Marmara, Paşalimanı, Türkeli (Avşa), Ekinlik Adaları’ndan oluşmakta. Türkiye’nin ilk sayfiye yerlerinden birisi olan ilçenin kuzey ve batı çevresinde Marmara ilçesine bağlı adalar var.

Erdek’in güneydoğusunda 350 metre genişliğinde ve 25 metre yüksekliğinde boyun şeklinde bir berzahla Kapıdağ’a bağlı bulunan 103 metre yüksekliğinde koni biçimli Seyitgazi Tepesi ve 800 metre kadar güney batısında yer alan kayalık ve ağaçsız Tavşan Adası ile kıyıya çok yakın olan Zeytin Adası bulunuyor. Kubbeyi andıran bir görünüşü olan Kapıdağ Yarımadası’nın kuzey ve batı yamaçları oldukça dik. Özellikle kuzey kıyıları çok girintili ve çıkıntılı. Üzerinde Kurtkaya, Ademkaya, Klopsi ve Çavlı adları ile anılan ve yükseklikleri 600 – 900 metre arasında değişen muhtelif tepeler var. Erdek’in kurulu bulunduğu alan tamamen alüvyonlu topraktan oluşmuş. Tipik Marmara Bölgesi iklimi etkisi altında olan Erdek yazları fazla sıcak olmamakla beraber genelde yağmursuz, kışları ılık geçiyor. Yarımadanın kıyıya yakın kesimleri zeytinlik, orta kesimler makilik tepeler ve dağ kesimleri tamamen ormanlık.

Ekonomisi tarım, balıkçılık ve turizme dayalı olan Erdek’te kestane ve zeytin ağaçları göze çarpıyor. İç turizmim en yoğun olduğu ilçelerimizden biri olan ilçenin sahilleri genelde kumsal ve doğal plaj. Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile bir turizm merkezi. İlçenin merkez nüfusu 2007 sayımına göre 24 bin.
Erdek, Bandırma’ya 18 km uzaklıkta Kapıdağ Yarımadası’nın hatta Güney Marmara’nın turizm bakımından en gelişmiş ilçesi. Yaz aylarında mevcut nüfus yaklaşık 5 katına çıkıyor. Erdek’te eğlence, konaklama ve tarihi bakımdan birçok gezilecek görülecek yer bulacaksınız. Kapıdağ Yarımadası’ndaki tüm yerleşim birimleri Erdek’e bağlı. Erdek hareketli, eğlenceli bir tatil isteyenler için gerçek bir seçenek olacaktır. Güney Marmara’da kurulmuş olan bu şirin yerleşim beldesinde aradığınız birçok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Kış aylarında da açık olan otelleri ile yılın her ayı tatil, toplantı, seminer amaçlı gezileriniz için de ideal bir yer Erdek.

Bandırma’dan ilçeye giden yolda yeşillikler arasında ilerliyorsunuz. Yol boyunca birçok kuruma ait tatil kamplarına rastlayabilirsiniz. Ama sizi bekleyen küçük kenti ancak ilçeye girdiğinizde anlıyorsunuz. Sahili denizle kentin birbirine karışımı gibi duruyor. Uzunca bir sahil yolu var. Bu sahil yolu üzerinde birçok otel, pansiyon, kafe, bar ve restorana rastlayabilirsiniz. Erdek, İstanbul’a yakın olması nedeniyle kısa zamanlı tatil seferlerinin en gözde mekanları arasına girmiş.
Erdek sahil şeridinin bitiminde Ocaklar Köyü başlıyor. Ocaklar genelde Erdek’ten uzaklaşanların ikinci uğrak yeri. Ocaklar’da denize girebilir, sahile sıfır çay bahçelerinde oturarak güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Erdek, Eskişehir, Bilecik ,Bursa gibi yerleşimlerin gözde sayfiye mekanlarından. Kapıdağ’da Batı Trakya göçmeni muhacir Türklerin ve Pomak Türklerinin yaşadığı bakir köyler var. Cumhuriyet öncesinde Kapıdağ yöresi Anadolu’da Rum nüfusun en yoğun yaşadığı yerlerin başında geliyormuş.

Yarımadanın incisi Erdek ve henüz doğal özelliklerini kaybetmemiş köyleri, ekonomik fiyatları ile Kapıdağ Yarımadası’nı turizm açısından cazibe merkezi yaparken, İstanbul’dan feribot seferleri ile 2 saatte ilçeye ulaşılabiliyor.
İlçede 1990 yılından bu yana Erdek Belediyesi’nce düzenlenen “Erdek Şenlikleri” adı altında kültür ve sanat etkinlikleri, 1997 yılından bu yana da “Uluslararası Triatlon Müsabakaları” yapılıyor.

Bölge Bilgileri kategorisinde bulunan Erdek Hakkında Bilgiler sitemize 09 Aralık 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.570 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

WhatsApp chat